Galvaniz Çeşitleri

  • 0

Galvaniz Çeşitleri

Galvaniz kaplama çeşitleri nelerdir?

Galvaniz kaplama iki metot da yapılmaktadır.

1. Sıcak daldırma metodu

2. Soğuk galvaniz ( elektro galvaniz ) metodu

İki galvaniz çeşidi arasındaki farklara bakacak olursak kısaca şöyle özetleyebiliriz.

Derin çelik bir havuzun içerisinde eritilmiş saf çinko bulunmaktadır Sıcak daldırma metodu ile yapılan galvaniz kaplama metal ürün üzerinde saf çinko tabakası oluşturur. Bu çinko tabakası kaplama kalınlığı metalin et kalınlığına bağlı olarak değişmektedir. Örnek verecek olursak 2 mm bir saç üzerine ortalama 70 mikron bir kaplama kalınlığı oluşturur. Sıcak kaplama metodu  diğer elektro galvanize göre mat bir renk de olur. Sıcak kaplama daha çok tercih edilme sebebi kuşkusuz daha uzun ömürlü olmasıdır. Nemli ortamlarda deniz kıyılarında hatta gemi ekipmanlarında çok kullanılan bir kaplamadır

galvanizSoğuk galvaniz elektro ise adından da anladığınız gibi elektro şok ile kaplama yapılır. Ürün üzerinde çok ince bir çinko tabakası oluşturur. Örnek olarak 0,10 mikron gibi fakat istenildiğin de bu oran daha yukarı veya aşağıda tutulabilir. Elektro galvaniz kaplanmış ürün parlak bir görünüme sahip olur.

elektro

Dış ortamlarda olacak ürünler daldırma galvaniz kaplamayı tercih ederken iç ortamlarda kalacak olan malzemeler için soğuk galvaniz tercih edilmektedir.

İkisi arasında fiyat farkların gelecek olursak daldırma galvanizin fiyatı ortalama olarak 0,70 kuruş civarıdır. Fakat bu fiyatlar malzeme şekline ve ebatlarına göre değişmektedir. Elektro galvaniz fiyatları ise 0,40 kuruş civarındadır.


Leave a Reply